Forpremiere: Yves Montand – Mennesket og sangene
Af Jesper Vigant
Filmskuespilleren og sangeren Yves Montand regnes blandt en af det 20. århundredes største franske entertainere. En gudsbenådet fortolker, en passioneret og temperamentsfuld kunstner med det kærlige tilnavn ”Folkets stemme” – men under alt stjernestøvet også blot mennesket Montand.
I et fransk chanson-univers, med de mest kendte af Montands sange, er det netop dette menneske, der skitseres: Hans favntag med livets veje, identitet, politik og ikke mindst kærligheden – repræsenteret i tre af samtidens mest markante, kvindelige skikkelser: Edith Piaf, Simone Signoret og Marilyn Monroe.
Under den glamourøse overflade ligger fortællingen om livets valg og konsekvenser. Hvem vi er for andre, og hvem vi er for os selv, i bestræbelserne på at give og modtage kærlighed, mens tid er.
MEDVIRKENDE
Jesper Vigant
INSTRUKTION
Susanne Sangill
SCENOGRAFI
Nick Pedersen
IDE OG MANUSKRIPT
Jesper Vigant
OVERSÆTTELSE
Jesper Kjær og Jesper Vigant
LYSDESIGN
Ronny Sterlø
STUDIEMUSIKERE
Guitar: Lucas Pinarbasi
Bas: Asger Krog
Piano: Bent Lundgaard
MUSIKPRODUCER
Jakob Winther / “VibeFactory”